Blockchain tehnologija, ki je bila prvotno razvita kot računovodska metoda za virtualno valuto Bitcoin, bloki – ki uporabljajo tako imenovano porazdeljeno verigo podatkov – se danes pojavljajo v različnih komercialnih aplikacijah. Trenutno se tehnologija uporablja predvsem za preverjanje transakcij v digitalnih valutah, čeprav je v tehnologijo mogoče digitalizirati, kodirati in vstaviti katerikoli dokument. S tem se ustvari neizbrisen zapis, ki ga ni mogoče spremeniti; Poleg tega verodostojnost zapisa lahko preveri celotna skupnost z uporabo verige blokov namesto enotnega centraliziranega organa.

Blockchain tako lahko spremeni ne le finančno industrijo ampak celotni digitalni svet deljenja in shranjevanja informacij.

Je blockchain tehnologija novi internet?

Blockchain tehnologija je nesporno genialen izum – zamisel osebe ali skupine ljudi, znanih po psevdonimu, Satoshi Nakamoto. Od takrat pa se je razvila v nekaj večjega in glavno vprašanje, ki ga vsak posameznik sprašuje, je: Kaj je blockchain?

Z omogočanjem deljenja digitalnih informacij, brez kopiranja, je tehnologija veriženja blokov ustvarila hrbtenico nove vrste interneta. Tehnološka skupnost bitcoina, ki je bil prvotno zasnovan kot digitalna valuta, zdaj odkriva druge potencialne uporabe tehnologije.

Bitcoin mnogi imenujejo “digitalno zlato” in to zaradi dobrih razlogov. Do danes je skupna vrednost valute že krepko presegla 100 milijard ameriških dolarjev. Poleg tega pa verižni bloki ponujajo tudi druge vrste digitalne vrednosti. Tako kot to velja za internet (ali vaš avto), vam ni treba vedeti, kako blokchain tehnologija deluje, da jo uporabite. Kakorkoli pa nam že osnovno znanje o tej novi tehnologiji pokaže, zakaj je tako revolucionarna.

blockchain tehnologijaKaj je blockchain?

Blockchain (veriga podatkovnih blokov) je porazdeljena baza podatkov, kar pomeni, da naprave, ki hranijo podatke niso vse povezane na skupni procesor. Sistem vsebuje (vedno večji) seznam urejenih zapisov, ki jih imenujemo bloki. Vsak blok ima časovni žig in povezavo do prejšnjega bloka. Kriptografija zagotavlja, da lahko uporabniki urejajo samo tiste dele blokov, ki jih imajo v “lasti”, tako da imajo zasebne ključe, potrebne za urejanje datoteke. Zagotavlja tudi, da je kopija vsakega razdeljenega bloka nenehno usklajena.

Predstavljajte si digitalni zdravstveni zapis: vsak vnos je blok. Ima časovni žig, datum in čas, ko je bil zapis ustvarjen. Ko je zapis enkrat ustvarjen ga ni mogoče spremeniti retroaktivno (za nazaj), ker želimo, da je zapis diagnoze oz. zdravljenja povsem jasen in nemodificiran. Samo zdravnik, ki ima en zasebni ključ, in pacient, ki ima drugega, lahko dostopata do informacij. Informacije se delijo le takrat, če eden od teh uporabnikov deli svoj zasebni ključ s tretjo osebo – recimo, bolnišnico ali drugim specialistom. Tako na primer se blockchain tehnologija lahko uporablja za medicinsko bazo podatkov.

Porazdeljena baza podatkov

Predstavljajte si preglednico (spreadsheet), ki se več tisočkrat podvoji prek omrežja računalnikov. Predstavljajte si še, da je to omrežje zasnovano tako, da redno posodablja to preglednico in imate osnovno razumevanje blockchaina.

Podatki, ki se hranijo na blockchainu, obstajajo kot skupna – in nenehno usklajena – podatkovna baza. To je način uporabe omrežja, ki ima očitne prednosti. Baza blokiranih podatkov ni shranjena na nobeni lokaciji, kar pomeni, da so zapise, ki jih hranijo, resnično javni in jih je mogoče preprosto preveriti. Za to, da bi heker to pokvaril, ne obstaja nobena centralizirana različica teh informacij. Hkrati jih hrani milijone računalnikov in so dostopni vsakomur na internetu.

Za boljše razumevanje tega, kako blockchain tehnologija deluje, si preberite tole analogijo z Google spreadsheet.

Blockchain kot Google Docs

“Tradicionalni način delitve dokumentov s sodelovanjem poteka tako, da pošljete dokument Microsoft Word drugemu prejemniku in ga prosite, da ga popravi. Težava s tem scenarijem je, da morate počakati, da prejmete povratno kopijo, preden lahko vidite ali naredite druge spremembe, ker je datoteka za vas nedostopna, dokler druga oseba ne konča z njo. Tako danes delujejo baze podatkov. Dva lastnika ne moreta istočasno urejati istega zapisa. Tako banke vzdržujejo denarne salde in transferje; na kratko blokirajo dostop (ali znižajo bilanco) med prenosom, nato posodobijo drugo stran in nato znova odprejo dostop (ali znova posodabljajo). S storitvami Google Dokumentov (ali Google Preglednic) imata obe strani dostop do istega dokumenta, hkrati pa je edina različica tega dokumenta vedno vidna obema. To je kot skupna knjiga, vendar ob tem deljeni dokument. Del razdeljevanja pride v igro, če delitev vključuje več ljudi.

Predstavljajte si, koliko pravnih dokumentov je treba uporabiti na ta način. Namesto, da bi jih pošiljali med seboj, izgubljali sledi različic in se ne uskladili z drugimi različicami, zakaj ne bi vseh poslovnih dokumentov delili na ta način namesto, da se jih pošilja naprej in nazaj? Torej, veliko vrst pravnih pogodb bi bilo idealno za to vrsto poteka dela. Za izmenjavo dokumentov ne potrebujete blokovne povezave, vendar je analogija s skupnimi dokumenti močna.”

William Mougayar, svetovalec, podjetnik, tržnik, strateg in blokchain specialistxt]

Zakaj je blockchain tako poseben?

V ospredju nenadnega porasta kriptovalut je vznemirjenje, ki obkroža tehnologijo blockchain, kar je osnova, na kateri temeljijo virtualne valute. Blockchain je tehnologija digitalne in decentralizirane knjige, ki beleži vse transakcije brez potrebe po finančnem posredniku, kot je banka. Zdi se, da ponuja pet glavnih prednosti pred obstoječimi mrežami plačilnih sistemov, kar bi lahko v prihodnosti pomenilo, da blockchain postane vodilna tehnologija za industrijo finančnih storitev (in druge panoge).

V nadaljevanju si poglejte (brez posebnega vrstnega reda) 5 največjih prednosti, ki jih ponuja blockchain tehnologija.

1. Preglednost

Eden od najpomembnejših razlogov zaradi česar je blockchain zanimiv za podjetja, je, da je tehnologija skoraj vedno odprtokodna. To pomeni, da imajo drugi uporabniki ali razvijalci možnost, da jo po potrebi prilagodijo, kot se jim zdi primerno. Še bolj pomembno pri tem je, da je spreminjanje zapisanih podatkov znotraj blokovne verige izjemno težko. Nenazadnje, če je v omrežju nešteto oči, bo nekdo prav zagotovo videl, da so bili zapisani podatki spremenjeni. To naredi blockchain posebno varno tehnologijo.

2. Nižji stroški transakcij

Blokchain omogoča direktno (peer-to-peer) poslovanje med posamezniki in med podjetji brez potrebe po tretji osebi oz. banki. Ker v blokovni verigi ni posrednikov (bank), to pomeni, da se lahko sčasoma dejansko zmanjšajo stroški za uporabnike ali podjetja.

3. Hitrejše transakcije

Ko gre za tradicionalne banke, ni nič nenavadnega, da transakcije trajajo več dni, da se popolnoma poravnajo. To je posledica protokolov pri bančnem prenosu programske opreme, pa tudi dejstva, da so finančne institucije odprte samo ob običajnem delovnem času pet dni v tednu. Ob tem se finančne institucije nahajajo v različnih časovnih pasovih po vsem svetu, kar lahko še dodatno upočasni obdelavo. Na drugi strani, pa blockchain tehnologija deluje 24 ur na dan, sedem dni na teden, kar pomeni, da je proces transakcij na podlagi blokovnih verig bistveno hitrejši.

4. Decentralizacija

Naslednji razlog zakaj je blockchain tako vznemirljiv je, da ni centralnega podatkovnega vozlišča. Namesto, da se vodi ogromen podatkovni center in preverja transakcije prek tega vozlišča, blockchain dejansko omogoča posameznim transakcijam, da imajo svoj lasten dokaz o veljavnosti in dovoljenje za uveljavljanje le teh omejitev. Ker se informacije o posameznih blokih nahajajo na mnogih strežnikih po vsem svetu je zagotovljena varnost omrežja, saj vklolikor te informacije pridejo v kakšne nezaželjene roke (npr. hekerji) pomeni, da bi bila ogrožena samo majhna količina podatkov, ne pa celotno omrežje.

5. Nadzor omrežja s strani uporabnikov

Še zadnje, in tisto kar najbolj spodbudi investitorje kriptovalut je nadzorni vidik blockchaina. Namesto, da so tretje osebe tiste, ki imajo kontrolo nad vsem, so uporabniki in razvijalci tisti, ki odločajo. Na primer, nezmožnost doseči 80-odstotno soglasje o nadgradnji, povezano z bitcoinom je kasneje privedlo do dveh ločenih valut (bitcoin in bitcoin cash). Dejansko imeti besedo pri razvoju in nadgradnji blockchaina je nekaj kar investitorji in razvijalci zelo cenijo.

Glavna skrb za vlagatelje kriptovalut

Toda kljub tem precej očitnim prednostim, uspeh blockchaina ni zagotovljen.

To kar sicer napoveduje dobro prihodnost blockchainu je to, da ta hip že več kot 200 organizacij preizkuša verzijo blockchaina oz. Etheruma v nekaterih kapacitetah, potem so tu še drugi igralci, kot je Ripple, ki prav tako pridobiva nove poslovne uporabnike, ki uporabljajo njihov blockchain v majhnih ali začetnih projektih.

Vendar pa je glavna skrb, ki je ni mogoče spregledati ta, da so vlagatelji še skozi zgodovino, vedno znova in znova precenili, kako hitro bo določena tehnologija sprejeta. Ne glede na to, ali govorimo o internetni b2b trgovini med podjetji, dekodiranju genov, električnih vozilih, 3D-tiskanju in podobno, nobeden od teh tako imenovanih “game changerjev” ni bil takojšnji zmagovalec, kljub temu, da so vlagatelji, njhovo vrednost napihnili skozi streho. Za vsako novo tehnologijo, kot je blockchain, je potrebno veliko časa, da se postavijo temelji in lahko minejo leta preden bomo videli podjetja, ki so posvojila to tehnologijo kot glaven element njihovega plačilnega omrežja.

Ker ne vemo, kako hitro bo blockchain tehnologija sprejeta, ali celo, katero blockchain tehnologijo bodo podjetja želela, je poiskušanje ovrednotenja blockchaina brez pomena. To tudi nakazuje, da trenutno večina cenitev kriptovalut, ki so se zaradi obljub o uspehu precej povišale, morda nimajo nobenega smisla.

Za povzetek, blockchain ima resnično lahko svetlo prihodnost kot osrednji plačilni posrednik v industriji finančnih storitev, vendar je malo verjetno, vsaj po mojem mnenju, najti takojšen uspeh. To bi lahko bil problem za vlagatelje kriptovalut.


Sorodni članki: prednosti bitcoina (in slabosti)kako kupiti bitcoin, kaj je bitcoin denarnica in kako staviti z bitcoini.